اخبار ویلا ساحل

جدیترین خبرهای دنیای املاک

ونوش

ونوش

ونوش، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان نوشهر در استان مازندران می باشد.

 ونوش روستایی زیبا و توریستی ، از شمال به سواحل زیبای خزر جنوب به سلسله جبال البرز و پوشیده از جنگل سرسبز، غرب به رودخانه کلرود منتهی می گردد. شالیزا ر های پر محصول باغهای مرکبات ودرختان صنوبر و . . . هر یک در آرایش هر چه زیبا و افسون کننده ونوش نقش داشته و محل عبور گردشگران جهت دسترسی به روستای نارنج بن ، پاشکلا، خزر تیره، عالم کلا، منوچهر کلا، عزت کاسگر محله ، تاشکو و سپس جاده کدیر و جنگل آب پری و یا به سمت ساحل و شهر رویان از جاده کمر بندی است. مجموعه آبشارهای ونوش در جنوب روستا و در میان ارتفاعات جنگلی علوی کلا واقع شده اند. ونوش در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان نور و در کنار جاده فرعی منشعب از جاده ساحلی نور-نوشهر قابل دسترسی است. همچنین فرعی منشعب از جاده رویان به آبشار آب پری به ونوش منتهی میگردد.

چشم‌انداز زيباي روستاي جلگه‌اي ونوش كه در جوار دريا واقع و از طرفي خانه‌هاي زيبا بنا شده در دامنه كوه و در ارتفاع تپه‌‌ها و ميان درختان جنگلي و روستاي نارنج بن براي هر گردشگر ، مسافر و رهگذر جلوه اي نو و زيبايي خاصي را داشته و بي‌شك باعث استقرار گردشگران براي مدت هر چند كوتاه خواهد شد.

ونوش با ۷۲۰ خانو ار كه قريب به ۳۰۰۰ نفر مي باشد بافت اجتماعي خود را تشكيل و ۸۰۰ الي ۹۰۰ خانوار غير بومي نيز كه مجذوب زيبايي‌هاي ونوش شده‌اند در منطقه بصورت دايم و يا فصلي سكونت دارند. نزديك به ۲۰ شهرك در بافت جغرافيايي روستاي ونوش قرار گرفته كه از اين جمله شهرك‌هاي : نوژن، احسان، ساحل آفتاب، دريا بيشه، ونوشه، البرز، بهاران، نارنج، دريا ويلا، رز ، بنفشه ، پامچال، سي‌بن، مرواريد، آرش، ياس، كاج شماره يك و . . . گوياي عظمت منطقه توريستي و قدرت گردشگري «ونوش» مي‌باشد. برنامه احداث ۳ الي ۴ درياچه مصنوعي در شهرك نوژن و احداث بر اساس اصول مهندسي فني سازه و ضد زلزله در شهركهاي نوژن، احسان ، دريا بيشه و . . . شكوه و جلوه خاصي به منطقه بخشيده و باعث افزايش حضور گردشگران در روستاي ونوش و استقرار در شهر كهاي مذكور گرديده است.

حدود اربعه روستای ونوش و تقسیمات محلی این روستا

از سابقه سکونت در ونوش اطلاعات دقیقی در دست ندارم تنها در چند کتاب به نام ونوش ده و ونوشه ذکر شده که برگرفته از نام گلی به گویش محلی می باشد که در زبان پارسی به بنفشه معروف است .ونوش از نظر تقسیمات کشوری در حوضه شهرستان نوشهر،بخش مرکزی ،و دهستان کالج می باشد.از شمال به آبهای دریای خزر از شرق به روستای عالم کلا و پاشا کلا از غرب به روستای صلاح الدین کلا واز جنوب به روستای نارنج بن و رشته کوهای البرزمحدود می باشد .خود روستا به محله هایی کوچک تر تقسیم شده که این تقسیم بندی از زمانهای خیلی دور صورت گرفته که دلیل این تقسیم بندی بیشتر برای حریم زمینهای کشاورزی بوده تا در تقسیم آب با مشکل مواجه نشوند البته بعضی از اسامی محله ها با توجه به پوشش گیاهی آن منطقه هم می باشد .نقاط فوق با نامهای خوشنوا ،بینوا،جنگسو،کلشار،سرچال،بالامحله،تبدیلی،خرابه،سیکازمی،شارشم،کلیرگ ،میره،غازبنن،وجرکیله می باشند .

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.