اخبار ویلا ساحل

جدیترین خبرهای دنیای املاک

وال پست و میلگرد بستر + تفاوت ها و شباهت ها

وال پست و میلگرد بستر + تفاوت ها و شباهت ها

میلگرد بستر چیست ؟

میلگرد بستر یکی از المان هایی است که برای تقویت دیوارهای ساختمان استفاده می شود، تفاوتی ندارد که این دیوارها داخل باشند یا خارجی، استفاده از میلگرد بستر برای هر دو دیوار کاملاً توصیه می شود و در برخی موارد الزامی می باشد. در دیوارهای سازه هایی که قبل از روی کار آمدن این المان ساخته می شد مشکلاتی پدید می آمد و کارکرد این المان برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات است که به آنها اشاره می کنیم.

میلگرد بستر در واقع ساختمان بسیار ساده ای دارد و همین طور روند اجرای آن نیز پیچیده نیست. این المان به مانند یک نردبان از دو ستون تشکیل می شود که آنها به وسیله میلگردهای دیگر به یکدیگر متصل می گردند و در طول های متفاوت تولید می شوند. نحوه اتصال این دو ستون میلگردی در کنار یکدیگر دو نوع میلگرد بستر به وجود می آورد. اگر این میگلردهای ستونی کنار هم به صورت نردبانی مانند شکل زیر به یکدیگر متصل گردند نوع میلگرد، میلگرد بستر نردبانی خواهد بود و اگر به صورت زیگزاگ به هم متصل شوند نوع آن خرپایی می باشد.

در آیین نامه از نوع دیگری از میلگرد بستر صحبت می شود با نام میلگرد بستر شبکه ای، که استفاده از آن در کشور ما زیاد شایع نیست. تفاوتی ندارد که از کدام نوع میلگرد بستر برای دیوارها استفاده شود، مسئله اصلی لزوم استفاده از آن است که باعث تقویت دیوار می گردد. این ابزار به صورت تارهای مقاوم کششی داخل ملات و در بین رج های دیوار قرار می گیرد. این کار باعث می شود تا میزان مقاومت مصالح ترد و شکننده بنایی بالاتر رود، دیوار کمتر دچار خمش، شکستگی، نشست و ترک خوردگی نمی گردد.

وال پست و میلگرد بستر + تفاوت ها و شباهت ها

وال پست و میلگرد بستر + تفاوت ها و شباهت ها

وال پست چیست ؟

دیگر المانی که برای تقویت دیوارها برای سازه ها در ایران طی سال های اخیر استفاده می شود المان والپست است، این المان نیز همانند میلگرد بستر در طی سال های اخیر با نیت بهبود کارآیی دیوارها معرفی و استفاده از آن الزامی شد.

والپست ها نیز انواع مختلفی دارند که با توجه با شرایط خاص هر دیوار و سایر مقوله ها استفاده از نوع خاصی را مشخص می کند. اما به طور کلی باید گفت که وظیفه این المان بخشیدن رفتاری مستقل به دیوارها در زمان بروز زلزله است، تا از اجزای سازه ای تاثیر کمتری گرفته و میزان تخریب و آسیب آنها در شرایط بحرانی و هنگام بروز لرزه ها کاهش پیدا کند.

 وال پست یا به صورت میانی و کناری با اتصال های تلسکوپی و کشویی دیوارها را متصل به اسکلت اصلی می کند یا به صورت منقطع با اتصال در فواصلی معین در کنار هم این وظیفه را انجام می دهد. اینکه از چه نوع والپستی و در چه شرایطی استفاده شود نیاز به بررسی دقیق توسط مهندسین فعال این حوزه دارد و باید تمامی مقررات، الزامات و دیتیل های دیگر را مطابق با آیین نامه های مربوطه بررسی کرد.

این مشکلی بود که در سازه های بدون این المان تقویت کننده به کرات شاهد آن بودیم. سازه هایی که در لرزه های پیش آمده سالم بودند و عمده تخریب ها تنها در دیوارها و سایر اجزای غیرسازه ای بود. نه اینکه این المان به تازگی معرفی شده باشد بلکه اجرای نادرست به شیوه های قدیمی، الزامی نبودن اجرا قبل از پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ و عواملی این چنین سبب شده بود تا به مانند سال های اخیر، وال پست بر سر زبان ها نباشد.

وال پست و میلگرد بستر + تفاوت ها و شباهت ها

وال پست و میلگرد بستر + تفاوت ها و شباهت ها

نتیجه گیری

 استفاده از هر دو المان برای تقویت دیوارها الزامی می باشد و همانطور که گفته شد میلگرد بستر از دیوار در برابر خمش و شکنندگی محافظت می کند و وال پست به دیوار رفتاری مستقل می دهد تا از ریزش آن در زمان بروز لرزه ها جلوگیری شود. این دو المان به هیچ وجه جایگزین یکدیگر نیستند بلکه مستقل از یکدیگر می باشند اگر نگوییم که مکمل هم می باشند.

منبع: تارنمای گروه تولیدی پوکاسازه