اخبار ویلا ساحل

جدیترین خبرهای دنیای املاک

شهر رویان

همه چیز در مورد شهر رویان + معرفی شهرک‌های معروف رویان

شهر زیبای رویان کجاست؟ چرا در رویان سرمایه‌گذاری کنیم؟

یکی از زیباترین شهر‌های شمالی ایران که هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌ کند، شهر رویان در غرب استان مازندران است. این شهر وسعت زیادی ندارد؛ البته ویژگی‌ های خاصی داشته که آن را به یکی از گزینه‌ های مهم برای سرمایه‌ گذاری و تفریح تبدیل کرده است. در حقیقت سال‌ های اخیر در این منطقه دل‌ انگیز و زیبا، شهرک‌ های ویلایی متنوعی ساخته شده که هر نوع ویلایی متناسب با بودجه خود می‌ توانید پیدا کنید؛ اما رویان کجاست و شرایط خرید زمین رویان چیست؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی رویان بپردازیم، همچنین شهرک‌ های معروف آن را نیز برای شما نام ببریم تا اگر قصد خرید ویلا رویان دارید، با آگاهی بیشتری تصمیم‌ گیری کنید.

شهر رویان کجاست؟

نام جدید علمده یکی از شهرهای استان مازندران ایران است و در غرب این استان و در کنارهٔ دریای خزر واقع شده است و بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد. شهر رویان از سمت شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان نوشهر، از شمال در مجاورت دریای خزر از جنوب به کوههای البرز منتهی می‌ شود. فاصله آن با مرکز استان مازندران شهر ساری حدوداً ۱۱۸ کیلومتر است. رویان از نظر موقعیت جغرافیایی در ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی واقع شده است ودر سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت ۷۲۰۰ نفر بوده است. رویان در گذشته نام منطقه وسیعی از مرکز مازندران بوده است .به دلیل نسبت تاریخی و تنگاتنگ شهر المده با منطقه رویان، شهر مذکور به شهر رویان تغییر نام یافت. ضمناً در سال ۱۳۳۳ دارای شهرداری شد.

شهر ساحلی رویان در غرب استان مازندران قرار گرفته و در قدیم به علمده مشهور بوده است. این شهر از غرب به شهر نور و از شرق با نوشهر همسایه است. همچنین از سمت شمال به دریای زیبای خزر و از طرف جنوب به جنگل‌ های سرسبز و ییلاقات رویان منتهی می‌ شود.

رویان کجاست؟

تاریخچه شهر رویان

محدوده رويان قديم بسيار پهناورتر از حدود كنوني آن بوده است .در مورد حدود رويان باستان مي توان گفت :اگر طبرستان قديم را با كشيدن خطي از دريا تا حدود ري در حوالي رود هراز به دو بخش تقسيم كنيم بخش غربي خاك رويان است .

اين منطقه وسيع مشتمل بود بر كوه و دشت شامل شهرهاي ناتل – چالوس –كلار – سعيد آباد-كجه (حاكم نشين رويان =كجور )- شهررويان –گيلان باد – پاي دشت – بهرامه ده- قراطادان و لاشجرد و به نامهاي روينج و وروذان نيز خوانده مي شده است .

حد نهائي آن كو ههاي سامان غربي از چالوس و كلار آباد و سامان شرقي از ناتل رستاق در شهرستان نور بود .بنابراين خاك رويان از غرب به رودخانه چالوس و كرج رود واز شرق به رودخانه هراز و حدود دماوند و از جنوب كوههاي توچال كه شمال ري قديم است و از شمال به حاشيه دريا محدود مي شد.

تاريخچه تقسيمات كشوري در ناحيه

رويان يكي از هشت بخش طبرستان بود و به اين ترتيب نظر به استقلال رويان قديم است .نظر ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد كه معتقد است رويان از روزگار باستاني بخش ديلم بود و هر دو يك بخش را تشكيل مي دادند در المعجم البلدان آمده است كه رويان ولايت مستقلي و يك سلسله جبال و آبرا احاطه كرده است .
بزرگترين شهر رويان باستان بلده كجور يا شهر رويان بود در معجو البلدان آمده است كه در دشت طبرستان بزرگتر از آمل و در كوهستان آن در عظمت و اهميت نظير بلده رويان (كجور) شهر ديگر ي نيست .رويان يك شهر بزرگ و داراي توابع بسيار است و املاك بسيار و باغهاي وسيع و عمارات بلند در اطراف آن بهم پيوسته است در قديم از ممالك مهم محسوب مي شد و در ولايت رويان شهري است كه كجه نام دارد كه محل اقامت والي آن ديار است .

اوايل قرن هفتم هجري لغت كهنسال رويان كم كم رو به فراموشي نهاد و كلمه رستمدار بر اين ناحيه قديمي اطلاق گرديد.بنابراين رويان و رستمدار نام يك سرزمين يا يك بخش جغرافيايي است كه دومي به دنبال اولي به ناحيه اي با اين حدود اطلاق شده است با خلاصه كردن اطلاعات كتاب تاريخ رويان اولياء الله آملي كه در تاريخ ۷۴۶ ه ق پايان يافت به نتيجه مي رسيم كه حدود خاك رستمدار كاملاً قابل انطباق با حدود خاك رويان است فقط خاك رستمدار در دشت و دشتهاي هموار جلگه تا رودخانه نمك آبرود پيش رفته است در صورتيكه حدود خاك رويان به خاك چالوس ختم مي شد . خاك رويان در اين دوره به دو بلوك تقسيم بلوك نور در شرق و بلوك كجور در غرب قرار داشت .

و كجور و رستمدار دو شهر قديمي به شمار مي رفتند .اين دو شهر با تمدني درخشان تا سال ۸۵۷ هجري داراي يك حكمران بودند اما بعد از مرگ كيو مرث پسر بيستون (۸۵۷-۸۱۷ )اين دو شهر از هم جدا شدند بخش نور جزء قلمرو ملك كاووس بن كيومرث شد و بخش كجور به قلمرو ملك اسكندر بن كيومرث درآمد . چنانچه از سفرنامه هاي دكتر ستوده – رابينز مكنزي – بهلرو ….. مشخص است اين تقسيم بندي در قرن اخير نيز چنان پا برجا بوده است مرز بين اين دو بلوك به احتمال زياد رودخانه رودخانه بره بوده كه اكنون مرز بين شهر رويان و شهر نور ميباشد بوده است .

در زمان كريم خان زند حاكم كجور شخصي بنام مهدي خان بود كه توسط كريم خان به حكومت كجور و كلارستاق رسيده بود . ملگونف روسي نيز اين منطقه را به بلوكات كجور و نور تقسيم مي كند و در مورد بلوك كجور مي گويد : اين بلوك را بلوك كوهستان نيز مي گويند شرق آن رود سولده (نور)و در غرب آن رود چالوس است دهات آن پنجك رستاق –زاندر رستاق –كوهپر –لاشك – شهر كجور-انگاز (انگاس )-فيروز كلا- كران – خيرود كنار – چلندر – نارنج بن – كجرستاق مكنزي در سال ۱۸۸۵ ميلادي به منطقه سفر كرده است رودخانه رويان (بره )را مرز بين نور و كجور اعلام مي دارد و مي گويد :رودخانه علمرود (رويان ) كه از جنوب به شمال شرقي جريان دارد – حد حكومت حبيب الله خان (نوه مهدي خان و حاكم نور )و ايالت نور از آنجا شروع مي گردد. ناصرالدين شاه قاجار نيز كه در سال ۱۲۹۲ هجري قمري به منطقه سفر كرده است رويان كنوني را مرز بين كجور و نور معرفي كرده است و مي نويسد از اعلم ده (شهر رويان كنوني ) كه آخر خاك قشلاقي كجور است گذشته وارد سولده (نور)كه اول خاك قشلاقي نور است شديم .

بهر حالاز مدارك و اسناد تاريخي مشخص است شهررويان كنوني از زمانهاي بسيار قديم در نقش يك شهر بندري براي منطقه وسيع رويان قديم بود كه در آن زمان بنام الهم خوانده ميشد .اين شهر در زمان قديم مركز بخش قشلاقي بلوك كجور بوده است و اين قدمت مركزيت ناحيه اي اين شهر را مي رساند همچنين آمده است اين شهر را مي توان از روي كتيبه اي در بقعه اي در اين شهر تخمين زده اين بقعه به دستور كيومرث بن ملك بيستون محرم سال ۸۵۱ قمري ساخته است .

نقشه توریستی رویان

نقشه توریستی رویان

آب و هوای شهر رویان چگونه است؟

اطلاعات هواشناسی ده ساله ۷۴-۶۵ شهر رویان از مرکز هواشناسی شمال “قائمشهر” تهیه گردیده است. بر اساس این اطلاعات میزان بارندگی سالیانه ۱۰۸/۶ میلی متر بوده که ریزش آن در بیشتر فصل پاییز صورت گرفته است. متوسط بیشترین میزان بارندگی ۱۷۷/۹ میلی متر در مهر ماه و متوسط کمترین آن ۳۲/۹ میلی متر در اردیبهشت ماه گزارش شده است. متوسط حداقل درجه حرارت ۶/۶ درجه سانتیگراد در دی ماه و متوسط حداکثر آن ۲۵ درجه سانتیگراد در تیر و مرداد می باشد.

متوسط حداقل رطوبت ۸۲ درصد در اردیبهشت ماه و متوسط حداکثر رطوبت ۸۶ درصد در مهر ماه گزارش شده است. جنوب شهر رویان به رشته کوه های البرز منتهی می شود قله سوردار با ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا از جمله قله های این رشته کوه در این شهر واقع شده است.

فصل بهار در شهر رویان آب و هوایی بسیار معتدل به همراه بارش‌ های گاه‌ و بی‌ گاه را شاهد خواهید بود. در فصل تابستان نیز دمای هوا تا ۳۶ درجه بالا رفته و تا اواخر فصل، هوایی شرجی بر شهر حاکم می‌ شود. با شروع پاییز، هوا رو به سردی می‌ رود و آب و هوایی دل‌ انگیز را در کنار رنگ‌ های زرد و نارنجی طبیعت تجربه می‌ کنید. در نهایت در فصل زمستان هوا بسیار سرد شده و با بارش برف همراه خواهد بود. به همین دلیل در سفر خود به این شهر باید لباس گرم همراه داشته باشید.

چگونه به شهر رویان برویم؟

فاصله تهران تا رویان در حدود ۲۳۰ کیلومتر است که تقریبا سه ساعت و نیم زمان برای رانندگی باید در نظر بگیرید. با هواپیما و قطار نیز می‌ توانید خود را به رویان برسانید، برای این منظور تا ایستگاه قائم‌ شهر را با قطار سفر کنید و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس به رویان بروید. برای سفر هوایی نیز باید به فرودگاه‌ های ساری و نوشهر رفته، سپس به سمت رویان حرکت کنید.

اگر تصمیم دارید با ماشین شخصی سفر خود را انجام دهید، می‌ توانید از مسیر‌های جاده فیروزکوه، جاده هراز یا جاده چالوس استفاده کنید؛ البته مسیر چالوس در بسیاری مواقع ترافیک سنگینی دارد.

رویان کجاست؟

معروف‌ترین شهرک‌های رویان کدام‌اند؟

این منطقه در سال‌ های اخیر برای سرمایه‌ گذاری و خرید ویلا رویان، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین دلیل شهرک‌ های ساحلی و جنگلی متعددی در این شهر ساخته شده است. شهرک ساحل آرام، شهرک ساحلی فردوس، شهرک شقایق، شهرک ساحلی ۱۱۰، شهرک شهر سرا، شهرک صدف، شهرک اروشا و شهرک سینا در منطقه ساحلی هستند.

شهرک ویلا شهر، شهرک ماهان، شهرک مروارید، شهرک افرا و شهرک جنگلی فردوس در نزدیکی جنگل قرار گرفته‌ اند. در این شهرک‌ ها می‌توانید ویلا‌های بسیار زیبا و لوکس را با معماری‌ های مدرن یا سنتی پیدا کنید؛ البته بهتر است برای خرید ویلا رویان از یک مشاور املاک حرفه‌ ای کمک بگیرید تا مشکلی بابت سند ویلا پیش نیاید.

جا‌های دیدنی شهر رویان کدامند؟

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از قدیمی‌ ترین مناطق استان مازندران، رویان است. این شهر علاوه بر آب و هوای عالی و جنگل‌های سرسبز، جاذبه‌ های گردشگری بی‌ نظیری را در خود جای‌ داده است که در ادامه به معرفی آنها می‌ پردازیم. در حقیقت اگر قصد خرید زمین رویان را دارید، بهتر است علاوه بر آشنایی با آب و هوا و شهرک‌ های متنوع رویان با جا‌های دیدنی آن نیز آشنا شوید.

آبشار کپ رویان

این آبشار مرتفع در مسیر رویان به شهر بلده قرار گرفته و یکی از جاذبه‌ های گردشگری شگفت‌ انگیز این منطقه محسوب می‌ شود. آبشار کپ در بافت جنگلی رویان قرار گرفته و در ماه‌ هایی از سال که بارندگی می‌ شود، می‌توانید دریایی از مه را در اطراف آبشار تماشا کنید.

آبشار آب پری رویان

از دیگر آبشار‌های معروف رویان که در میان پرطرفدارترین جاذبه‌ های گردشگری آن نیز قرار گرفته، آبشار آب پری است. این آبشار در مسیر نوشهر به رویان و در یک جاده فرعی قرار گرفته است. در سفر خود به رویان، حتما به آبشار زیبای آب پری بروید و از منظره زیبای درختان سرسبز در کنار ریزش آب بر روی تخته‌ سنگ‌ ها لذت ببرید.

رویان کجاست؟

منطقه گلندرود رویان

این منطقه زیبا در حدود ۸ کیلومتر بعد از آبشار آب پری قرار دارد. پارک جنگلی گلندرود، درختان افرای بسیار شگفت‌ انگیزی را در خود جای داده است. در این منطقه گردشگری برای استراحت و تفریح گردشگران و مسافران، امکانات رفاهی خوبی در نظر گرفته شده است.

سؤالات متداول

شهر رویان کجاست؟

این شهر در غرب استان مازندران قرار گرفته و با شهر نور حدود ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

آیا در شهر رویان زمین بخریم؟

بله. موقعیت جغرافیایی این شهر بسیار عالی بوده و علاوه بر اینکه به ساحل دریا و جنگل نزدیک است، به شاهراه‌ های اصلی شمال هم دسترسی خوبی دارد. برای اطلاع از قیمت دقیق ویلا و زمین رویان، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جاذبه‌ های دیدنی رویان کجاست؟

از جاذبه‌ های طبیعی و گردشگری رویان می‌توان به پارک جنگلی کشپل، آبشار کپ، آبشار آب پری، منطقه گلندرود و ساحل رویان اشاره کرد.

چگونه برای خرید ویلا رویان اقدام کنیم؟

برای خرید ویلا یا زمین در شهر زیبای رویان، بهتر است با یک مشاور املاک معتبر مشورت کنید، برای این منظور می‌توانید از کارشناسان گروه مشاورین ویلا ساحل به شماره ۰۹۹۰۱۰۵۱۰۰۵ کمک بگیرید.

سخن آخر؛ در رویان زمین و ویلا بخریم یا نه؟

همانطور که اشاره کردیم، یکی از شهر‌های غربی استان مازندران که در طول سال میزبان مسافران بسیار زیادی از سراسر کشور است، شهر رویان نام دارد. در این شهر زیبا و دیدنی، علاوه بر طبیعت بکر و هوای عالی، جاذبه‌ های گردشگری متنوعی همچون آبشار آب پری، آبشار کپ، منطقه گلندرود و بازار بزرگ رویان وجود دارد. از طرفی موقعیت جغرافیایی رویان و قرار گرفتن آن در نزدیکی جنگل و دریا، باعث شده تا فرصتی بی‌ نظیر برای سرمایه‌ گذاری و خرید زمین رویان فراهم شود؛ اما باید برای خرید ملک از یک مشاور املاک معتبر و آشنا به منطقه کمک بگیرید تا خیالتان بابت قیمت زمین و ویلا و وضعیت سند آن راحت باشد.

به همین منظور اگر قصد خرید ویلا رویان را دارید، بهتر است برای اطلاع از شرایط و قیمت زمین و ویلا شهرکی یا مستقل با کارشناسان ویلا ساحل مشورت کنید. آیا تجربه سفر یا سرمایه‌ گذاری در شهر رویان را داشته‌اید؟ آن را با ما در کامنت‌ ها در میان بگذارید تا سایر دوستان از تجربیات شما نیز استفاده کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.